Standing Committees 2021

COMMITTEES

Admissions Committee

Oversees the admission of advocates and solicitors, Queen’s counsel and applications under section 78 Legal profession Act.

Chairperson
Christopher Anand s/o Daniel

Vice-Chairperson
Rajan Sanjiv Kumar

Members

Brinden Anandakumar
Chan Hian Young
Cheong Zhihui Ivan
Davis Tan Yong Chuan
Gregory Xu Weicheng
Kenneth Lim Tao Chung (Kenneth Lin Daocong)
Pillai Pradeep G
Quek Hui Kee Jasmine
Saw Seang Kuan
Tan Teck San Kelvin
Tay Kang-Rui Darius (Zheng Kangrui)
Tham Wei Chern
Yap Chin Choo Juliana

Advocacy Committee

Promotes and assists in providing advocacy training.

Chairperson
Chacko Samuel

Co Vice-Chairpersons
Darrell Low Kim Boon
Goh Siong Pheck Francis
Liow Wang Wu, Joseph

Members

Amardeep Singh s/o Gurcharan Singh
Anthony Yvette Loretta
Chelva Retnam Rajah
Chenthil Kumar Kumarasingam
Harish Kumar s/o Champaklal
Khelvin Xu Cunhan
Kim Shi Yin
Kyle Gabriel Peters
Lam Kuet Keng
Lim Lei Theng
Nair Suresh Sukumaran
Narayanan Sreenivasan @ N Sreenivasan
Ramesh Bharani S/O K. Nagaratnam
Samuel Wee Choong Sian
Tan Yi Yin Amy
Teng Po Yew

Alternative Dispute Resolution Committee

Reviews and carries out studies of the various forms fo dispute resolution, promotes arbitration and mediation as an alternative to litigation and promotes/ implements the Law Society Arbitration Scheme.

Co-Chairpersons
Chia Chor Leong
Chong Yee Leong

Vice-Chairperson
Syahrul Bahiah Binti Jamaludin

Members

Arul Andre Ravindran Saravanapavan
Chan Min Jian
Choo Hao Ren, Lyndon
Chui Lijun
Farrah Joelle Isaac
Heng Gwee Nam Henry
Kenneth Koh Tze Wei
Kimarie Cheang Xiao Pin (Zheng Xiao Pin)
Koh Boon Hao Samuel (Xu Wenhao)
Lai Ying Ling Jenny
Lee Wei Han Shaun
Lin Shumin
Margaret Joan Ling Wei Wei (Margaret Leng Wei Wei)
Mubin Shah Ramazan
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Tan Pang Leong, Nicholas
Tan Wei Ming
Teh Guek Ngor Engelin, SC
Wong Soon Peng Adrian
Yong Ying Jie

Anti-Money Laundering Committee

Reviews relevant legislation and Law Society’s Practice Directions on Anti-Money Laundering; and assist Council in providing guidance to members on the practice rules on anti-money laundering and to raise awareness and knowledge amongst lawyers.

Chairperson
Surenthiraraj s/o Saunthararajah

Vice-Chairperson
Chia Boon Teck

Members

Akesh Abhilash
Alexander Ressos
Amanda Goh Tsu-Yi
Amardeep Singh s/o Gurcharan Singh
Chan Ying Kuen Eric
Chew Ling Ying, Marianne (Zhou Lingying)
Chong Siew Lin Grace (Zhang Xiuling)
Ho Jun Yi (He Junyi)
Stephen Michael Revell
Sundareswara Sharma

Civil Practice Committee

Provides feedback to members and participates in consultations and dialogue sessions with the Courts and other stakeholders on matters relevant to civil practice.

Co-Chairpersons
Kronenburg Edmund Jerome
Tan May Lian, Felicia

Co Vice-Chairpersons
Ang Hsueh Ling Celeste
Yeoh Kar Hoe

Members

Allister Brendan Tan Yu Kuan
Ashok Kumar Rai
Brinden Anandakumar
Chan Hian Young
Chia Swee Chye Kelvin
Daphne Francesca Tan
Davis Tan Yong Chuan
Eusuff Ali s/o N B M Mohamed Kassim
Hsu Sheng Wei, Keith
Joanna Seetoh Wai Lin
Kyle Gabriel Peters
Lim Wei Loong Ian
Michelle Lee Ying-Ying
Nirmala Ravindran
Quah Wei Sheng, Danny
Siraj Shaik Aziz
Suang Wijaya
Tan Wee Kio, Terence (Chen Weiqiao)
Tan Wei Ming
Tan Yi Yin Amy
Toh Wei Yi
Wang Shi Mei
Yeo Teng Yung Christopher
Yeoh Jun Wei, Derric (Yao Junwei)

Compensation Fund Committee

Advises Council on applications made by members of the public for compensation against loss suffered in consequence of dishonesty of a lawyer/ employee of law practice.

Chairperson
Aziz Tayabali Samiwalla

Vice-Chairperson
Tan Kay Kheng

Members

Lam Kuet Keng
Lau Kah Hee
Chong Siong Siang Peter
Sean Francois La’Brooy
Tan Jee Ming
Dr Qiu Yang

Continuing Professional Development Committee

Considers policy matters concerning continuing professional development programmes

Chairperson
Raeza Khaled Salem Ibrahim

Vice-Chairperson
Malcolm Tan Ban Hoe

Members

Ang Leong Hao (Hong Lianghao)
Angela Lim Ai Lian
Chan Chee Yin Andrew
Chng Jiahui, Audrey
Edward Stanley Tay Wey Kok
Gregory Xu Weicheng
Lee Seungmin
Loo Chuan Shen, Don
Mary-Anne Shu-Hui Chua
Mohamad Rizuan Bin Pathie
Pang Keep Ying, Joey (Peng Jirong)
Rai Vijay Kumar
Ramachandran Doraisamy Raghunath
Sim Jia Qing, Marcus (Shen Jiaqing)
Song Ruoh Jin
Tan Guan Ling, Charlotte
Thanjit Kaur Sekhon
Wong Li Ming Rachel

Conveyancing Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to conveyancing practice, provides directions and rulings on behalf of the Council relating to conveyancing practice disputes referred to it by members, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in conveyancing practice, and liaises with the Courts and other bodies on such matters.

Chairperson
Lee Liat Yeang

Co Vice-Chairpersons
Chua Shang Chai (Cai Shang Cai)
Loh Kent Shin, Timothy

Members

Ang Keng Lee
Chew Mei Choo
Chia Hsien Lin Jennifer
Chua Lei Kwan Lina Mary
Debbie Brittany Lim Chien Hui
Haryadi Hadi
Lai Ying Ling Jenny
Lee Chang Yang
Lee Lai Yong Ivan Athanasios
Loh Chiu Cheong Dennis
Nicholas Chua Hiu Chun
Selina Chin Bau Tze
Soh Su Ming, Berlin
Tan Ching Chern
Teo Eng Thye
Tse Ying Hong Veronica
Vivian Kuok Ming Koong
Wong Mei Yoke Wendy Nee Leong

Corporate Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to corporate practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in corporate practice and liaises with the Courts, and other bodies on corporate practice matters.

Chairperson
Low Kah Keong

Vice-Chairperson
Farhana Ahmad Sharmeen

Members

Abdul Jabbar Bin Karam Din
Chen Jianhao Kennedy
Denise Sara Bryan
Huang Yen San Petrus
Jeremiah Huang WeiQuan
Kao Kwok Weng Jonathan (Gao Guorong)
Kwok Shuhui (Guo Shuhui)
Lau Yan Wai
Sarita Misir
Sharon Wee Hsu Oon
Sing Faith Joy
Tong Wei Min Raymond
William John Jamieson
Wong Li Ming Rachel
Yuen Pei Lur Perry

Criminal Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to criminal practice; provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in criminal practice; and liaises with the Courts, and other bodies on criminal practice matters.

Chairperson
Wong Hin Pkin Wendell

Co Vice-Chairpersons
Chenthil Kumar Kumarasingam
Ng Huiling Cheryl
Suresh s/o Damodara

Members

Ashwin Ganapathy
Chia Ru Yun Megan Joan
Derek Kang Yu Hsien
Eoon Zizhen, Benedict (Wen Zizhen)
Gopinath S/O B Pillai
Harjeet Kaur Dhaliwal
Ho Jun Yi (He Junyi)
J Jayaletchmi
Johannes Hadi
Josephine Iezu Costan
K Nair Chandra Mohan
Lam Kuet Keng
Lulla Ammar Khan
Malcolm Tan Ban Hoe
Muntaz Binte Zainuddin
Navin Shanmugaraj Thevar
Nakoorsha Bin Abdul Kadir
Paul Cheong Yuen
Raphael Louis
Siraj Shaik Aziz
Sui Yi Siong (Xu Yixiong)
Tham Lijing
Vikram Ranjan Ramasamy

Cybersecurity & Data Protection Committee

Provides guidance on all matters relating to cybersecurity including but not limited to information security management, data privacy and protection, data governance, cybercrime, and digital forensic investigation and legal practice.

Chairperson
Lim Sui Yin Jeffrey

Co Vice-Chairpersons
Amira Nabila Budiyano
Lua Limain Jeremy
Pang Keep Ying Joey (Peng Jirong)
David Nesaratnam Alfred

Members

Avinderjit Singh
Aw Jansen
Chiam Zhi Wen, Nick
Chui Lijun
Darren Chng
Goh Chee How, Lanx
Kao Kwok Weng Jonathan (Gao Guorong)
Lee Kher Sheng
Leow Jiamin
Lim Kian Kim
Lim Seng Siew
Maheswari Rani d/o Krishna
Os Agarwal
Ow Shi Jack
Tan Ming Kirk Richard
Tay Yew Choon
Toh Angyan Alex
Yeo Nadia

Family Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to family law practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in family law practice, and liaises with the Courts and other bodies on family law practice matters.

Co-Chairpersons
Kee Lay Lian
Wong Kai Yun

Co Vice-Chairpersons
Poonam Mirchandani
Teh Guek Ngor Engelin, SC

Members

Anuradha D/O Krishan Chand Sharma
Chan Yu Xin
Cheong Zhihui Ivan
Debbie Ooi Yu Ting
Dharmambal Shanti Jayaram
Gill Carrie Kaur
Halijah Binte Mohamad
Hoon Shu Mei Sumathi (Hong Shumei)
Hu Huimin
Hui Choon Wai
Kannan Nadarajan
Kanyakumari D/O Veerasamy
Lai Ying Ling Jenny
Linda Joelle Ong
Ng Yu Hui Michelle (Huang Yuhui)
Seet Pek Hian Harold
Shereen Hergobind Goklani
Tan Hui Qing
Wang Liansheng
Yee May Kuen Peggy Sarah
Yeow Tin Tin Margaret

Information Technology Committee

Assists members on matters relating to information technology, artificial intelligence and legal practice and liaises with the statutory bodies and government agencies on matters relating to information technology in legal practice.

Chairperson
Kao Kwok Weng Jonathan (Gao Guorong)

Vice-Chairperson
Heng Jun Meng

Members

Benjamin Cheong Mun Khein
Chan Yu Meng
Hwang Soon Ae
Kronenburg Edmund Jerome
Kylie Peh Ying Zhi
Leow Jiamin
Lim Mingguan
Lim Seng Siew
Lim Sui Yin Jeffrey
Lim Tianjun
Os Agarwal
Pang Keep Ying Joey
Peh Nam Chuan Adrian
Pranay Arvind Suryavanshi
Sadasivan, Dharma Yongwen
Foo Yu Kang, Wilson (Fu Yukang)
Wong Hur Yuin
Yau Yin Ting Xenia
Zachary Cher-Ping Ng

Intellectual Property Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to intellectual property law, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in intellectual property law, and liaises with the Courts and other bodies on intellectual property law matters.

Chairperson
Foong Yew Cho Jonathan

Vice-Chairperson
Boo Yee Swan

Members

Abigail Genevieve Tan Hui Yi (Chen Huiyi)
Cheng Xin En, Mark
Chew Heng Hwang (Zhou Henghuang)
Ferzana Fareen Haq
George Bonaventure Hwang Chor Chee
Jevon Louis
Kang Poh Sing
Lam Chung Nian
Lee Ching Ling Yvonne
Lee Su Yee
Leow Jiamin
Lim Ying Sin Daniel
Meryl Koh Junning
Moi Sok Ling
Murgiana Haq
Ng Chee Weng @ Max Ng Chee Weng
Pang Sze Ray, Melvin
Ravindran S/O Muthucumarasamy
Samuel Wee Choong Sian
See Siew Heok Jo-Ann
Soh Kar Liang
Tan Kee Leng
Tan Lin Yin, Gladys
Teng Hin Weng, Mark
Wang Zheng, Just

International Relations Committee

Promotes cross-border relations with international bar associations and organisations; and assists in the organization of study visits to foreign countries.

Chairperson
Thio Shen Yi, SC

Vice-Chairperson
Kronenburg Edmund Jerome

Members

Anthony Yvette Loretta
Chen Chi
Denise Sara Bryan
Farrah Joelle Isaac
Gloria James-Civetta
Hsu En Chieh @ Annia Hsu
Jeremiah Huang WeiQuan
K Nair Chandra Mohan
Lam Ghin-Hoe Joel
Leo Zhi Wei (Liang Zhiwei)
Nanthini d/o Vijayakumar
Raeza Khaled Salem Ibrahim
Ramachandran Doraisamy Raghunath
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Shenn Tan
Sing Faith Joy
Tan Kee Ming, Glen
Tan Pang Leong, Nicholas
Tang Si Yin Cynthia Elizabeth (Chen Siyin)
Tham Wei Chern
Thanjit Kaur Sekhon
Tran Le Luu Phuong
Yap Chin Choo Juliana
Yee May Kuen Peggy Sarah
Yee Mun Howe Gerald
Yuen Pei Lur Perry

Mediation Committee

Make recommendations and suggestions on how Mediation can be promoted as an expedient and efficient form of alternative resolution and to encourage the routine adoption of mediation clauses in agreements; organize and run workshops to promote mediation awareness and the Law Society Mediation Scheme (“LSMS”) both in Singapore and Internationally; and promote the use of LSMS as a preferred mediation scheme for cases requiring mediation services within the Singapore Courts and various adjudication and community disputes.

Co-Chairpersons
Lim Tat
Kuah Boon Theng, SC

Vice-Chairperson
See Chern Yang

Members

Arul Andre Ravindran Saravanapavan
Bhargavan Sujatha
Chettiar Kamalarajan Malaiyandi
Charmaine Yap Yun Ning
Chia Chor Leong
Goh Choong Sien, Aloysius
Kwek Yiu Wing Kevin
Liew Yik Wee
Rengarajoo s/o Rengasamy Balasamy
Renuka d/o Karuppan Chettiar
Sandhu Viviene Kaur
Sundareswara Sharma
Tan Shien Loon Lawrence
Yeow Tin Tin Margaret
Yuen Djia Chiang Jonathan

Muslim Law Practice Committee

Addresses and provides guidance on matters relating to Muslim law practice, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes in Muslim law practice, and liaises with the Courts and other bodies on Muslim law practice matters.

Co-Chairpersons
Ahmad Nizam Abbas
Abdul Rahman Bin Mohd Hanipah

Vice-Chairperson
Norhakim Bin Md Shah

Members

Abdul Rohim Bin Sarip
Ferzana Fareen Haq
Halijah Binte Mohamad
Haryadi Hadi
Hussien Bin Abdul Latiff
Kannan Nadarajan
Mohamed Fazal Bin Abdul Hamid
Mohammad Rizuan Bin Mohammad Yasin
Murgiana Haq
Noor Syuhada Mohamad Rafeek
Nur Liyana Binte Mohamed Sinwan
Renaro Daniel Ezra Bunyamin
Saburabi Nila Ibrahim
Shabira Banu d/o Abdul Kalam Azad
Tayabali Aziz Samiwalla
Yeo Nadia

Personal Injury/ Property Damage (PIPD) Committee

Provide guidance and assistance to members on all matters relating to personal injury and property damages; hold and facilitate dialogue sessions with the Courts and other stakeholders; and review, study and make representations on consultations relating to personal injury and property damage referred by the Courts and other stakeholders.

Co-Chairpersons
Anparasan s/o Kamachi
Renuka d/o Karuppan Chettiar

Co Vice-Chairpersons
Subir Singh Panoo
Teo Weng Kie

Members

Abdul Halim Bin Rosalan
Abdul Salim Ahmed Ibrahim
Chee Hui Yen Charlene Clara
Constance Margreat Paglar
Dean Salleh
Jogesh s/o Kantilal Doshi
Kok Yee Keong (Guo Yiqiang)
Lim Chui Ling Catherine
Priya Dharshini Pillay
Raj Singh Shergill
Sandhu Viviene Kaur
Sekhon Gurdeep Singh
Shabira Banu d/o Abdul Kalam Azad
Soh Kian Wah, Derrick
Tay Boon Chong Willy
Vinodhan Gunasekaran
Yek Nai Hui

Probate Practice Committee

Addresses and provides guidance relating to all matters on wills, probate, intestacy and succession, provides feedback in public and other consultations on legislative and practice changes relating to such matters, and liaises with the Courts and other bodies in these matters.

Co-Chairpersons
Goh Kok Yeow
Kee Lay Lian

Co Vice-Chairpersons
Chong Yue-En
Kanyakumari D/O Veerasamy

Members

Dharmambal Shanti Jayaram
Hui Choon Wai
Jaclyn Nadine Toh Kar Hing (Du Jiaxin)
Lim Kian Kim
Lim Shu Fen
Loh Qing An Joel
Sim Bock Eng
Tan Kah Wai
Tan Shen Kiat
Tan Tse Chia Patrick
Wong Soo Chih
Yap Lan Hiang Vicky
Yeo Poh Choo Lisa
Yeow Tin Tin Margaret

Professional Indemnity Committee

To recommend and negotiate on the Council’s behalf the terms of Compulsory Professional Indemnity Scheme’s (the ‘Scheme’) Master Policy and recommend the appointment of Insurers and Brokers of the Scheme.

Chairperson
Lok Vi Ming, SC

 

 

Members

Darius Malachi Lim Wen Hong
Eusuff Ali s/o N B M Mohamed Kassim
Goh Keng Yeow Simon
Lin Hui Yin, Sharon
Mark Lewis Shan
Mohamed Ibrahim s/o Mohamed Yakub
Ong Lee Woei
Pan Xingzheng Edric
Yap Chin Choo Juliana

Publications Committee

Assists in the planning of the design and content (including proof-reading) of the Law Society’s Singapore Law Gazette and other publications, including the E Annual Report, online Directory, specialist Witness Directory and the e-mail bulletin, Jus News.

Chairperson
Vincent Leow

Co Vice-Chairpersons
Fong Wei Li (Kuang Weili)
Kishan Pillay s/o Rajagopal Pillay
Lim Hui Li Debby

Members

Amanda Goh Tsu-Yi
Chen Cuiying Janelene
Denyse Yeo Su-En (Denyse Yang Shu’En)
Joyce Magdalena
Li Yan
Lim Enwei, Matthew
Naomi Zhiwen Ho
Phua Jean Ning
Sharon Ki Su Jon
Suang Wijaya
Tan Kee Ming, Glen
Tan Shen Kiat
Tan Zhi Xin
Teh Jing Hui
Wong Soon Peng Adrian
Woo Mei Yi Angeline
Yip Tai Meng Marcus
Cameron Ford(Advisor)
Malathi d/o Das(Advisor)
Dr William Wan(Advisor)

Public and International Law Committee

To promote the study and understanding of public law and public international law and develop awareness of the extent of the application of public international law in Singapore.

Chairperson
Prakash Pillai

Vice-Chairperson
Hwang Sydney Michael, SC

Members

Anthony Cheah Nicholls
Chan Min Jian
Chan Wah Teck Jeffrey, SC
Chang Jun Siang, Aloysius (Zhang Junxiang)
David Isidore Tan Huang Loong
Koh Junxiang
Lee Ryce
Lee Soong Yan, Kevin (Li Chong’En)
Lim Jie
Lim Si Cheng
Pang Yi Ching, Alessa
Peh Kai Sen, Eli
Tan En Pin Charis
Victor David Lau Dek Kai
Wee Howe Min (Wang Haoming)
Yvonne Mak Hui-Lin

Small Law Firms Committee

Addresses concerns and needs of small law practices

Co-Chairpersons
Lim Seng Siew
Low Ying Li, Christine

Members

Anuradha D/O Krishan Chand Sharma
Bhargavan Sujatha
Chia Swee Chye Kelvin
Daljit Kaur D/O Harbans Singh
Edward Stanley Tay Wey Kok
Eugene Jedidiah Low Yeow Chin
Kenji Ong Shao Qiang
Lee Shen Han (Li Shangheng)
Lim Pei Ling June
Maheswari Rani d/o Krishna
Mubin Shah Ramazan
Muthu Kumaran S/O Muthu Santhana Krishnan
Ong Min-Tse, Paul
Raj Hasmukh Barot
Ramachandran Doraisamy Raghunath
Saburabi Nila Ibrahim
Tan Aye Cheng
Tan Heng Khim
Tan Tse Chia Patrick
Tang Jin Sheng
Teng Hin Weng, Mark
Woo Mei Yi Angeline

Social & Welfare Committee

Organises social events and assists in overseeing welfare for members.

Chairperson
Hewage Ushan Saminda Premaratne

Co Vice-Chairpersons
Ho Wei Liang, Sherman
Yvonne Mak Hui-Lin

Members

Akesh Abhilash
Balachandran Suren Jaesh
Chua Sin Yen, Jacqueline (Cai Xinyan)
Johannes Hadi
Lee Shuian Chii
Mannar Rajkumar
Neo Shi Mei Amanda
Ong E-Wei, Patrick
Oon Pei Yi, Fiona
Sasha Anselm Gonsalves
Shenn Tan
Siow Ying Yi
Tan Kee Ming, Glen
Tan Shi-En Nicolette
Verna Goh Shilei
Vinodhan Gunasekaran

Solicitors Accounts Rules Committee

Provide guidance to Council and members on the interpretation and application of all rules made under sections 72 and 73 of the Legal Profession Act concerning Solicitor’s Accounts Rules.

Chairperson
Chew Kei-Jin

 

 

Members

Lim Hui Bian Vivienne
Balakrishnan Chitra
Pryke Gary Allen
Low Chai Chong
Oh Kim Heoh Mimi
Tan Tse Chia Patrick
Nair Suresh Sukumaran
Tham Lijing

Sports Committee

Organises sporting events for members.

Chairperson
Tan Xu Teng

Vice-Chairperson
Valmiki C Nair

 

Members

Ahmad Zaki Bin Iskandar (Committee Member/Convenor)
Amerjeet Singh s/o Jaswant Singh (Committee Member/Convenor)
Bala Chandran s/o A Kandiah (Committee Member/Convenor)
Chan Lai Foong (Committee Member/Convenor)
Chen Yixin Edith (Committee Member/Convenor)
Chua Yeow Hooi (Committee Member/Convenor)
Chung Weijian Brandon Ian(Convenor)
Darren Chua Nam Fei (Cai Nanfei)(Convenor)
Felix Lee Shih Yang (Committee Member/Convenor)
Hannah Cheang Hui-Fen (Committee Member/Convenor)
Lee Koon Foong, Adam Hariz (Committee Member)
Lim Siew Kuan (Committee Member/Convenor)
Lim Yue Tow(Committee Member/Convenor)
Liow Wang Wu Joseph (Committee Member)
Lee Terk Yang (Committee Member/Convenor)
Moiz Haider Sithawalla (Committee Member/Convenor)
Muhammad Imaduddien bin Abd Karim (Committee Member)
Nakoorsha bin Abdul Kadir (Committee Member/Convenor)
Ng Pei Tong (Huang Peidong) (Committee Member/Convenor)
Nurul Nordin (Convenor)
Ong Shu-Wen(Committee Member)
Ramesh s/o Selvaraj (Committee Member/Convenor)
Ravin Periasamy (Committee Member)
Tan Cheow Hung (Committee Member/Convenor)
Wong Foong Wee (Committee Member/Convenor)
Yap Kim Wee Ivan (Convenor)
Yeo Javier (Committee Member/Convenor)

Tax and Trust Committee

Provide a forum to gather inputs and organise dialogues between legal practitioners and relevant government agencies on tax law developments in Singapore including, but not limited to, the development of Singapore as an international and cross-border tax dispute resolution hub; collaborate with other Law Society Committees to ensure that Singapore lawyers have the right skill sets and expertise to support the private wealth industry; and develop more interest and specialisation in tax and trust law in the Singapore legal profession.

Co-Chairpersons
Leow Hock Meng Edmund, SC
Lim Yew Nghee Eugene

Members

Deepak Raja
Han Junwei
Hsu En Chieh @ Annia Hsu
Huang Junli, Christopher
Jaclyn Nadine Toh Kar Hing (Du Jiaxin)
Kenji Ong Shao Qiang
Leon Kwong Wing
Li Weiming Mark
Lim Zi Hui, Alicia
Liu Hern Kuan
Quah Wei Sheng, Danny
Sundareswara Sharma
Szeto Yu Hwei Benjamin
Tan Shao Tong
Vikna Rajah s/o Thambirajah
Wu Siyue
Yang Shi Yong

Women in Practice Committee

To address issues and challenges faced by women in law practice. To offer support and solutions to address such challenges and be a voice for female practitioners.

Co-Chairpersons
Simran Kaur Toor
Tan May Lian, Felicia

Members

Ang Hsueh Ling Celeste
Angela Lim Loke San
Asiyah Binte Ahmad Arif
Beitris Yong Pei Juan
Cathryn Neo Mei Qin
Chia Hsien Lin Jennifer
Denyse Yeo Su-En (Denyse Yang Shu’en)
Dierdre Grace Morgan
Gloria James-Civetta
Joanna Seetoh Wai Lin
Kam Su Cheun Aurill
Kelly Tseng Ai Lin
Kiranjit Kaur Dharsan
Kuah Boon Theng, SC
Lim Hui Li Debby
Lim Yanqing, Esther Candice
Nanthini d/o Vijayakumar
Sharon Ki Su Jon
Shenn Tan
Shobna d/o V. Chandran
Syahrul Bahiah Binti Jamaludin
Tan Qian Ni Roseanne
Tan Yi Yin Amy
Tay Eu-Yen
Toh Jia Yi
Yong Siow Hui Michelle

Young Lawyers Committee

Addresses the concerns and needs of lawyers of less than 7 years’ standing

Co-Chairpersons
Dierdre Grace Morgan
Tham Keng Yue Gerald

Co Vice-Chairperson
Rebecca Vathanasin

Members

Anita Binte Ahamad
Benny Santoso
Brinden Anandakumar
Chen Jie’An Jared
Gregory Xu Weicheng
Kannan Nadarajan
Johannes Hadi
Joyce Magdalena
Kelley Wong Kar Ee
Pranay Arvind Suryavanshi
Renaro Daniel Ezra Bunyamin
Tan Shi Ying, Crystal
Thong Ying Xuan
Toh Jasmine
Vinodhan Gunasekaran
Wan Rui Jie, Erwin
Zhou Shiyin

Secretariat Representative: Goh Wan Cheng
Email: 

Council Representatives
Abhinav Ratan Mohan
Yeoh Jun Wei, Derric (Yao Junwei)

Close Bitnami banner
Bitnami